Sprawdź które zioła na łuszczyce są najlepsze

Jakie zioła mogą pomóc w łuszczycy?

Zioła na łuszczyce

Ludzie od wieków stosowali zioła w leczeniu chorób skóry, a ostatnie badania potwierdziły pogląd, że niektóre terapie ziołowe mogą łagodzić objawy łuszczycy.

Łuszczyca to stan zapalny, który powoduje powstawanie czerwonych, łuszczących się plam na skórze, często na łokciach, kolanach lub skórze głowy.

Nie ma lekarstwa na łuszczycę, chociaż leczenie i naturalne środki mogą pomóc ludziom radzić sobie z ich objawami. Wiele ziół ma potencjał zmniejszania stanu zapalnego lub spowolnienia wzrostu komórek skóry, co może pomóc w objawach łuszczycy.

W tym artykule omówimy ziołowe środki lecznicze, które mają obecnie najbardziej solidną podstawę dowodową, jako leki na łuszczycę

1. Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)

Mahonia aquifolium to roślina kwitnąca pochodząca z krzewu mahoniu. Jest również znany jako winogrono Oregon. Zioło to było stosowane w leczeniu stanów zapalnych, w tym łuszczycy.

Mahonia aquifolium zawiera berberynę, która może pomóc w tłumieniu niektórych stanów zapalnych wywoływanych przez łuszczycę.

Roślina ma również działanie antyproliferacyjne, co oznacza, że ​​może spowalniać wzrost komórek skóry. Ta zdolność pomaga w łuszczycy, ponieważ stan powoduje zbyt szybki podział komórek skóry, co prowadzi do łuszczenia się skóry i płytek.

Według National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH), Mahonia aquifolium ma jedną z najsilniejszych podstaw dowodowych - zaufane źródło wszystkich preparatów ziołowych do leczenia łuszczycy.

Kilka przeglądów systematycznych, w tym dwa opublikowane w 2015Trusted Source i 2017Trusted Source, zgadzają się, że Mahonia aquifolium może pomóc w leczeniu objawów łuszczycy.

Ludzie mogą kupić olejek, krem ​​lub nalewkę Mahonia aquifolium, jeśli jest w alkoholu.

Przed użyciem zawsze rozcieńczyć olejki eteryczne. Ludzie mogą również nakładać miejscowe kremy bezpośrednio na obszary skóry, na które wpływa łuszczyca.

Sklepy ze zdrowiem i sklepy internetowe sprzedają olejki eteryczne, nalewki i kremy z Mahonia aquifolium.

2. Indigo naturalis


Indigo naturalis, znane również jako qing dai, to tradycyjny chiński lek ziołowy, którego ludzie używają w leczeniu chorób skóry. Producenci pozyskują go z wielu różnych roślin, w tym z Baphicacanthus cusia Trusted Source.

Ostatnie badania kliniczne sugerują, że leczenie może pomóc w łuszczycy, a systematyczny przegląd z 2015 r. Trusted Source wykazał, że wraz z Mahonia aquifolium indygo naturalis było skutecznym lekiem ziołowym na łuszczycę.

Badanie Trusted Source z 2017 roku dało 24 osobom z umiarkowaną łuszczycą indygo naturalis lub placebo przez 8 tygodni. Po badaniu osoby z grupy łuszczycy miały znacznie mniej objawów niż osoby z grupy placebo.

Mieli również niższy poziom interleukiny-17 (IL-17), która jest markerem zapalenia u osób z łuszczycą.

3. Aloes

Kremy i żele zawierające ekstrakt z rośliny Aloe Vera działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Mogą pomóc ukoić skórę i zwalczać bakterie, które mogą powodować infekcje.

NCCIH Trusted Source stwierdza, że ​​istnieją pewne dowody na to, że aloes może pomóc w łuszczycy, choć mniej dowodów niż w przypadku Mahonia aquifolium i indygo naturalis.

Systematyczny przegląd z 2013 Trusted Source wykazał niewielką liczbę badań sugerujących ograniczone wsparcie dla Aloe vera, wraz z Mahonia aquifolium i indygo naturalis, jako skuteczne w leczeniu łuszczycy.

Bardziej aktualny przegląd systematyczny z 2017 Trusted Source sugeruje, że wszystkie trzy preparaty ziołowe były najlepsze w leczeniu łuszczycy. Dodał jednak, że potrzeba więcej dowodów, zanim nauka potwierdzi je jako skuteczne metody leczenia tego stanu.

Istnieje wiele metod stosowania Aloe Vera, które można znaleźć w wielu różnych produktach.

W przypadku łuszczycy nałóż miejscowo żel Aloe Vera na obszary skóry, na których występuje łuszczyca.

Inne naturalne zabiegi

Obecnie nie ma wystarczających dowodów na to, że inne leki ziołowe są skutecznymi lekami na łuszczycę. Jednak zioła, które mogą być przydatne w leczeniu osób, które mogą spróbować, obejmują:

neem
ekstrakty ze słodkiej serwatki
kapsaicyna
kurkumina

Obecnie nie ma przekonujących dowodów na to, że inne zioła powszechnie stosowane w leczeniu łuszczycy są skuteczne. Obejmują one:

oczaru wirginijskiego
ekstrakt z lukrecji
herbata z mniszka lekarskiego
Istnieją dowody na to, że kremy z witaminą D mogą pomóc w łuszczycy.

W systematycznym przeglądzie z 2013 roku znaleziono dowody sugerujące, że stosowanie kremów z witaminą D może być tak samo skuteczne w leczeniu objawów jak kortykosteroidy. Jednak kortykosteroidy były bardziej skuteczne w przypadku łuszczycy na skórze głowy.

Skutki uboczne i ryzyko

Stosowanie ziołowych środków na skórze może bardzo rzadko powodować działania niepożądane u niektórych osób, takie jak:

podrażnienie skóry
obrzęk
swędzenie
palenie
ból

Używając olejku eterycznego, zawsze należy wcześniej rozcieńczyć go olejem nośnikowym. Można nakładać kremy zawierające zioła bezpośrednio na skórę, jeśli producent zaleci tę metodę.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka ziołowego wypróbuj niewielką ilość na skórze, aby sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznych.

Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek nowego, naturalnego środka, ponieważ niektóre składniki mogą wchodzić w interakcje z istniejącymi lekami lub wpływać na określone schorzenia.

Perspektywy


Łuszczyca to stan zapalny skóry. Nie ma lekarstwa, ale ludzie mogą radzić sobie z objawami za pomocą leczenia i naturalnych środków.

Istnieją dowody na to, że trzy zioła lub terapie ziołowe - Mahonia aquifolium, indygo naturalny i aloes - mogą złagodzić objawy łuszczycy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego lub wzrostu komórek skóry.

Skuteczność leczenia będzie zależała od wielu czynników, takich jak nasilenie choroby czy czas diagnozy.

Te ziołowe preparaty są zwykle bezpieczne w użyciu, chociaż mogą powodować skutki uboczne. Rozsądne jest, aby ludzie zawsze rozmawiali z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek nowych ziół, preparatów ziołowych lub naturalnych metod leczenia.
Share:

4 komentarze:

  1. Ja choruje na łuszczycę od 3 lat - na początku brałam maści na receptę jednak efekty były krótkotrwałe. Od roku jadę na ziołach i jest znacznie znacznie lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zioła dają radę ale zgłoście się do jakiejś dobrej zielarki mi pomogła Krystyna Dankiewicz napiszcie do niej na facebooku to może wam tez pomoże. Ważne jest aby dobrać odpowiednią mieszankę i kremik. Zioła można brać cały czas i to jest wielka zaleta

    OdpowiedzUsuń
  3. Walcze z tym gownem juz 10 lat i wydalem fortune ale sprobuje jeszcze ziol :) Na szczescie one dużo nie kosztują

    OdpowiedzUsuń

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga