Sprawdź które zioła na łuszczyce są najlepsze

Jakie są objawy łuszczycowego zapalenia stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna, która może powodować zmiany na skórze i stawach. Kiedy dotyka stawów, jest to łuszczycowe zapalenie stawów.

Osoba z łuszczycowym zapaleniem stawów (PsA) może mieć obrzęk, stan zapalny stawów, ograniczenie ruchu, zmęczenie i zmiany paznokci. Wiele osób odczuwa również objawy skórne.

ŁZS to forma zapalenia stawów, która może dotyczyć osób z łuszczycą. Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów wynikają z problemów z układem odpornościowym. Istnieje coraz więcej dowodów na związek między tymi dwoma schorzeniami, a lekarze nazywają je łącznie chorobą łuszczycową.

U osoby z łuszczycą z zajęciem skóry może również rozwinąć się łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Typowe objawy

ŁZS może prowadzić do bólu i obrzęku dowolnego stawu w ciele. Stawy mogą być również czerwone i ciepłe w dotyku.

ŁZS często atakuje dłonie, palce, stopy, palce u nóg, kolana, kostki i kręgosłup. Może również wpływać na szyję i nadgarstki. Osoba może również odczuwać ból w dolnej części pleców.

ŁZS w palcu zwykle dotyczy stawu położonego najbliżej paznokcia.

Obrzęk w zapaleniu stawów pojawia się, gdy zwiększa się objętość wyściółki stawu lub płynu otaczającego staw. Kiedy tak się dzieje, więcej krwi dostaje się do obszaru wokół stawu, co zwiększa ciśnienie i powoduje zaczerwienienie i obrzęk.

Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia u różnych osób. U niektórych osób zapalenie stawów może wpływać na jeden lub dwa stawy, ale u innych mogą wystąpić poważne zmiany w całym ciele.

Sztywność i ograniczenie ruchu

Wiele osób odczuwa sztywność, szczególnie rano lub po odpoczynku. Może wystąpić z bólem lub bez bólu, w każdym stawie i może ograniczać ruch.

Chociaż sztywność jest powszechnym problemem, sztywność utrzymująca się dłużej niż godzinę może być oznaką zapalenia stawów, takiego jak ŁZS.

Zmęczenie

ŁZS, podobnie jak inne rodzaje zapalenia stawów, może prowadzić do zmęczenia.

Według artykułu opublikowanego przez National Psoriasis Foundation, około 29% osób z ŁZS doświadcza silnego zmęczenia, a 50% ma zmęczenie od umiarkowanego do silnego.

Osoby z ŁZS mogą być bardziej podatne na inne schorzenia, w tym anemię, otyłość, cukrzycę, problemy ze snem, depresję i lęk. To również może prowadzić do zmęczenia.

Zmiany paznokci

ŁZS może wywołać zmiany w palcach rąk i nóg, objawy łuszczycy paznokci.

Obejmują one:

doły lub małe zagłębienia
oderwanie od łożyska paznokcia
Jeśli paznokieć oderwie się, osoba może rozwinąć onycholizę, infekcję przypominającą infekcję grzybiczą.

Osoba z łuszczycą, która zauważy zmiany na paznokciach, powinna porozmawiać z lekarzem, który może zasugerować badanie przesiewowe w kierunku ŁZS.

Opuchnięte palce u rąk i nóg

Jednym z objawów charakterystycznych dla ŁZS jest zapalenie palców rąk, które powoduje opuchnięte, przypominające kiełbasę palce u rąk i nóg.

Jednak wiele innych objawów ŁZS może przypominać objawy trzech innych chorób związanych z zapaleniem stawów: reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej i reaktywnego zapalenia stawów.

Statystyka


Według jednego źródła łuszczyca często pojawia się w dzieciństwie lub w młodym wieku dorosłym, a ŁZS zwykle rozwija się między 30 a 50 rokiem życia.

National Psoriasis Foundation zauważa, że ​​ŁZS często zaczyna się około 10 lat po pojawieniu się objawów skórnych.

Fundacja wskazuje również, że ŁZS rozwinie się u 10–30% osób z łuszczycą.

Autorzy badania z 2016 roku zauważyli, że 85% zaufanych źródeł przypadków ŁZS rozpoczyna się przed 40 rokiem życia.

Dodali, że 70% osób z ŁZS doświadcza zmian skórnych przed pojawieniem się objawów ŁZS, podczas gdy 15% osób rozwija zmiany skórne po wystąpieniu objawów ŁZS przez około 2 lata. Inne osoby mogą rozwijać się w tym samym czasie.

Jednak oba mogą pojawić się w dowolnym momencie życia.

ŁZS może mieć znaczący wpływ na życie człowieka, a 40% osób określa je jako „duży” problem dla nich.

Komplikacje


ŁZS może prowadzić do uszkodzenia stawów, ograniczonej ruchomości i depresji.

Osoby z chorobą łuszczycową mogą również mieć większe ryzyko wystąpienia lub rozwoju:

choroby układu krążenia
cukrzyca
otyłość
depresja

Jeśli ludzie zauważą objawy tych schorzeń, powinni porozmawiać z lekarzem.

Aktualne wytyczne dotyczące leczenia łuszczycy zalecają regularne badania przesiewowe pod kątem tych schorzeń, ponieważ mogą one wpływać na długość życia i jakość życia osoby z ŁZS.
Share:

0 comments:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga