Sprawdź które zioła na łuszczyce są najlepsze

Kurkuma może pomóc chorym na łuszczycę

kurkuma na łuszczycę

Popularność kurkumy wzrosła w społeczności naturalnego zdrowia. Przyprawa zyskuje również uznanie w medycynie głównego nurtu. Według kilku badań kurkuma może być silnym naturalnym lekarstwem na objawy łuszczycy. Łuszczyca powoduje odkładanie się komórek skóry. To nagromadzenie na skórze powoduje szereg łagodnych do ciężkich objawów, takich jak:

czerwone, łuszczące się plamy

sucha, popękana skóra

krwawiąca skóra

swędząca skóra

paląca się skóra

obrzęk stawów i sztywność

Objawy mogą być stałe lub mogą pojawiać się i znikać.

Tradycyjne metody leczenia łuszczycy

Zabieg ma zwykle na celu spowolnienie wzrostu komórek skóry i zmniejszenie łusek na skórze. Opcje leczenia obejmują:

miejscowe kortykosteroidy

syntetyczne wersje witaminy D, znane również jako analogi

miejscowe retinoidy

antralina (Dritho-Scalp)

inhibitory kalcyneuryny

kwas salicylowy

mydło smołowe

terapia światłem

Wiele z tych zabiegów może powodować poważne podrażnienia skóry i inne skutki uboczne. Nie są również zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. W rezultacie niektóre osoby z łuszczycą zwracają się w celu uzyskania ulgi do naturalnych środków, takich jak kurkuma.

Kurkuma i kurkumina

Kurkuma jest krewną imbiru. Najbardziej znany jest z dodawania pieprznego smaku i żółtego koloru do curry i musztardy. Kurkuma była również używana od wieków jako przyprawa lecznicza. Jest popularna zarówno w medycynie chińskiej, jak i ajurwedycznej. Uważa się, że kurkuma ma silne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić objawy łuszczycy.

Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy. Uważa się, że jest odpowiedzialna za wiele właściwości leczniczych kurkumy.

Co mówią badania

Badania nad zastosowaniem kurkumy w leczeniu łuszczycy są zachęcające.

Żel z kurkuminy

Według badania obserwacyjnego potwierdzającego słuszność koncepcji opublikowanego w Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, żel kurkuminy może pomóc złagodzić łuszczycę w połączeniu z:

miejscowe steroidy

antybiotyki

unikanie alergenów

unikanie produktów mlecznych, jeśli nie tolerujesz laktozy

Po 16 tygodniach 72 procent uczestników badania nie wykazywało już objawów łuszczycy.

Mikroemulgel z kurkuminy

Badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo z udziałem 34 osób z łuszczycą plackowatą, również dało pozytywne wyniki. Uczestnicy ci byli leczeni mikroemulgelem z kurkuminy, specjalną miejscową wersją kurkuminy. Wyniki opublikowane w Iranian Journal of Pharmaceutical ResearchTrusted Source wykazały, że mikroemulgel był dobrze tolerowany. W porównaniu z osobami, które otrzymały placebo, uczestnicy wykazali poprawę objawów, takich jak zaczerwienienie, grubość i łuszczenie. Zgłosili również poprawę jakości życia.

Kurkumina doustna

European Journal of Dermatology opublikował małe badanie dotyczące wpływu doustnej kurkuminy w połączeniu z terapią światłem widzialnym. Wyniki pokazały, że połączenie to może być bezpieczniejsze niż tradycyjne metody leczenia dla osób z łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Jak używać kurkumy

Świeża kurkuma może być trudna do znalezienia, ale możesz ją znaleźć w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością. Mieloną kurkumę można dodawać do potraw, takich jak zupy, curry i gulasze. Aby użyć, dodaj około łyżeczki na przepis. Dostępne są również suplementy i herbaty, ale należy je kupować z renomowanego źródła. Jeśli spróbujesz kurkumy lub suplementów, koniecznie weź też trochę czarnego pieprzu. Czarny pieprz poprawia wchłanianie kurkuminy w organizmie.

Zrób herbatę z kurkumy

Aby zrobić herbatę z kurkumy:

Dodaj 1 łyżeczkę mielonej kurkumy do 4 szklanek wody i zagotuj.

Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut.

Odcedź mieszaninę i dodaj miód lub cytrynę do smaku.

Zrób pastę z kurkumy

Aby używać kurkumy miejscowo, musisz zrobić pastę:

Użyj jednej części proszku z kurkumy na dwie części wody.

Połącz składniki w rondelku i gotuj na wolnym ogniu, aż utworzy się gęsta pasta.

Schłodzić i przechowywać w lodówce pod przykryciem.

Dawki kurkumy i środki ostrożności

Kurkuma jest ogólnie dobrze tolerowana. Działania niepożądane, takie jak nudności, zawroty głowy i biegunka, są rzadkie i zwykle łagodne. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania kurkumy z suplementami żelaza lub lekami i ziołami, które albo zmieniają poziom cukru we krwi, albo spowalniają krzepnięcie krwi. W badaniach klinicznych stosowano dawki do 4000 miligramów (mg) dziennie. Większe dawki zwiększają ryzyko skutków ubocznych.

Przed użyciem kurkumy w leczeniu łuszczycy lub innych schorzeń porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić, czy jest to dla Ciebie bezpieczne. Mogą również określić, czy będzie to kolidować z innymi obecnie przyjmowanymi lekami, a także określić najlepszą metodę dawkowania i przygotowania.

Nadzieja na poprawę jakości życia

Chociaż potrzeba więcej badań, istnieje potencjał dla przyszłych terapii kurkumy, które mogą być bezpieczniejsze niż niektóre z powszechnie stosowanych metod leczenia łuszczycy. Nowe badania dają nadzieję osobom z łuszczycą, że na horyzoncie pojawia się lepsza jakość życia.

Share:

0 comments:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga